کوئل چیست و چه تاثیری در عملکرد خودرو دارد

کوئل

کوئل


کوئل خودرو

یکی از بخش های اصلی خودرو، سیستم برق خودرو می باشد. این سیستم وظیفه تامین الکتریسیته لازم جهت جرقه‌ زنی شمع‌ ها را بر عهده دارد. در حقیقت ادامه فعالیت موتور های احتراق داخلی وابسته به چهار اصل می باشد؛ یعنی مکش، تراکم، انفجار و تخلیه. یکی از این چهار رکن اصلی، انفجار است که عمل صحیح و به موقع آن به عملکرد بی نقص سیستم برق خودرو وابسته است. سیستم برق خودرو از قطعات و اجزای ریز و درشتی تشکیل شده است که هر کدام از این قطعات، وظیفه یک بخش از این سیستم را بر عهده دارند. قطعاتی مانند شمع خودرو که وظیفه اش‌ جرقه ‌زنی در اتاقک انفجار است یا باتری که تامین کننده‌ نیروی الکتریسیته خودرو است. کوئل نیز از قطعات مهم سیستم برق خودرو محسوب می شود.

کوئل چیست و چه کاربردی دارد؟

همانطور که در بالا گفتیم کوئل نیز یکی دیگر از اجزای مهم سیستم برق خودرو است که وظیفه‌ تامین برق برای جرقه زدن و احتراق بنزین را دارد. در واقع خودرو های احتراق داخلی برای انجام عمل جرقه زنی و تولید انفجار و نیروی درون سیلندر نیازمند اختلاف پتانسیلی حدود 7000 تا 25000 ولت هستند. این اعداد نسبت به شرایط شمع قابل تغییر است مثلا وقتی شمع ها کثیف هستند و یا زمانی که سوخت شرایط نامناسبی دارد، این اختلاف بالا پائین می شود. حال باید بدانیم که اختلاف پتانسیل تولیدی باتری در خودرو های معمولی از حدود 12 ولت بالاتر نمی رود و حتی ممکن است این عدد تحت تاثیر عمر باتری یا برخی شرایط موثر دیگر پائین تر برود. پس با این شرایط اختلاف پتانسیل تولیدی باتری نمی تواند عملیات ایجاد جرقه توسط شمع ها را انجام دهد. حال اینجا جایی است که کوئل وارد عمل می شود و این کار را ممکن می سازد.

کوئل

کوئل

ادامه توضیح کوئل

کوئل در واقع یک سیم پیچ تقویت کننده است که ولتاژ تولید شده توسط باتری را تقویت می کند و در مواقع لازم به شمع اماده احتراق منتقل می شود. کوئل در انواع و سایز های مختلف تولید می شود و در صنایع دیگر نیز استفاده می شود. نحوه کار کوئل که در واقع درون سیم پیچ های آن انجام می گیرد، بر پایه‌ القای جریان الکتریکی است. پس اگر بخواهیم اساس کار کوئل را خلاصه کنیم می توان گفت کوئل جریان برق ولتاژ پائین را از باتری دریافت می کند، آن را با تقویت به ولتاژ مورد نیاز جرقه زنی شمع می رساند و سپس آن را روانه شمع و سیلندر می کند.

اجزای اصلی کوئل

  • سیم‌پیچ اولیه
  • سیم‌پیچ ثانویه
  • هسته‌ مرکزی
  • پایه‌ جرقه زنی
  • عایق سیم‌پیچ‌ها
  • بدنه‌ اصلی

منبع : khodrobaramiran.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس سریع ☎️