سیستم کولر خودرو و وظایف ان


سیستم کولر خودرو و وظایف ان

کولر خودرو یکی از تجهیزات ضروری و پر کاربرد در فصل گرم سال است که نبود آن می تواند کیفیت رانندگی را کاهش دهد و احتمال تصادف را نیز افزایش دهد. سیستم تهویه یکی از تجهیزات کاربردی و مهم در صنعت خودروسازی است که عملکرد نسبتاً ساده ای دارد. و تمامی سیستم‌های تهویه با خنک کردن کابین و حذف رطوبت شناخته می‌شوند. سیستم های خنک کننده خودرو یکی از موارد مورذ استفاده در اتومبیل‌ها ست. که از اجزای مختلفی تشکیل شده است که مهمترین آن کمپرسور است. کمپسور نقش اصلی آن، به گردش درآوردن گاز مبرد است. داخل سیستم کولر خودرو گاز مبرد قرار گرفته و این گاز به دلیل دمای پایین که دارد، با گرفتن دمای محیط، تبخیر شده و فضا را خنک می‌کند. این دستگاه از مهم‌ ترین تجهیزات رفاهی خودروها که امروزه بسیار کاربردی شده است .کولر خودرو یا همان سیستم تهویه مطبوع است که همزمان با تغییرات اقلیمی جدید و گرم ‌تر شدن زمین، نیاز به آن در سال‌های اخیر بیش از پیش احساس می کنیم.

یک نوع از سیستم‌های تهویه مطبوع، سیستم‌های خنک‌کننده می‌باشند. به طور کل هدف استفاده از این سیستم‌ها، ساخت و تامین شرایط مطلوب برای انسان در محیط‌های مختلف ازجمله خودرو است. سیستم تهویه مطبوع خودرو، همان گونه که از اسمش هویدا ست، برای مطلوب کردن شرایط داخل کابین خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرید. به صورت کلی می‌توان گفت این سیستم علاوه بر کاهش دمای کابین با جذب رطوبت شرایط مساعدتری را برای راننده و سرنشینان فراهم خواهد کرد.

این سیستم‌ها بر اساس سیکل‌های ترمودینامیکی پایه‌ریزی شده‌اند و با استفاده از مواد مبرد مانند گازهای R-22 و یا R-410 و خواص آنان عمل کاهش دما را انجام می‌دهند. این گاز‌ها در دمای محیط حالت گازی دارند و زمانی که در کمپرسور فشارشان افزایش می‌یابد تبدیل به مایع می‌شوند. چون وضعیت این گاز در حالت مایع ناپایدار است تمایل دارد که به حالت پایدار و گازی خود برگردد. از این رو در مرحله دیگری از سیستم کولر خودرو این مایع، با گرفتن گرما از پیرامون خود انرژی خود را افزایش داده و به حالت پایدار گازی خود بر ‌می گردد. در این اثنا، زمانی که گرما را از محیط پیرامون خود می‌گیرد، محیطی را سرد می‌کند که از این سرما برای کاهش دمای محیط مدنظر استفاده می‌کنند.

سیستم کولر خودرو از نه قسمت زیر تشکیل شده است :

  • کمپرسور
  • کندانسور
  • شیر انبساط
  • اواپراتور
  • مایع مبرد
  • کلید کنترل فشار
  • مجموعه لوله و شلنگ
  • خشک‌کن هوا
  • فیلتر کابین

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس سریع ☎️