سیستم برق رسانی ماشین


سیستم برق رسانی ماشین

بسیاری از رانندگان معتقدند که این باتری است که وسیله نقلیه را تغذیه می‌کند، اما این‌طور نیست. باتری برای روشن کردن ماشین استفاده می‌شود، اما دینام است که مانند یک ژنراتور سیستم برقی ماشین را کنترل می‌کند.

دینام چیست؟

دینام یا ژنراتور دستگاهی که انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی به شکل جریان متناوب در یک ولتاژ و فرکانس خاص تبدیل می‌کند. اکثر آلترناتورها از یک میدان مغناطیسی در حال چرخش همراه با آرمیچر ثابت استفاده می‌کنند لذا ساختار ساده و نسبتا مقرون به صرفه‌ای دارند. بسته به نیاز، میدان مغناطیسی ثابت را می‌توان با دینام خطی یا آرمیچر چرخان نیز به کار برد. به عنوان مثال، آلترناتور می‌تواند برای اشاره به یک ژنراتور الکتریکی AC استفاده شود، زیرا این اصطلاح معمولاً برای توصیف تجهیزات چرخشی کوچک به کار می‌رود. دینام یک ژنراتور است که برق خودرو را تامین و باتری را شارژ می‌کند. تمام خودروهای دارای موتور احتراق داخلی معمولی، به استثنای برخی از نسخه‌های هیبریدی، آلترناتور دارند.

مشکلات با آلترناتور

اگر فکر می‌کنید ممکن است مشکلی در دینام خودروی شما وجود داشته باشد، سریعاً به یک تعمیرگاه مراجعه کنید و مشکلات را پیگیری نمایید. مشکلاتی که باید به آن‌ها توجه داشته باشید به شرح زیر می‌باشند:

  • چراغ هشدار باتری روی داشبورد روشن می‌شود
  • چراغ‌های جلو و چراغ‌های داخلی کم نور هستند
  • از کاپوت بوی لاستیک سوخته می‌آید
  • هنگامی که ماشین را روشن می‌کنید صدای ناله یا جیغ می‌شنوید
  • ماشین روشن نمی‌شود

بخش‌های اصلی آلترناتور:

قطعات یک آلترناتور و اهداف آن‌ها در زیر ذکر شده است:

استاتور

یک حلقه آهنی به نام استاتور دارای سیم پیچ‌های متعددی است که در اطراف آن پیچیده شده‌اند. هنگامی که یک میدان مغناطیسی ایجاد می‌شود، بخشی از استاتور که به عنوان بدنه آلترناتور عمل و جریان الکتریکی تولید می‌کند.

روتور:

روتور قرقره را می‌چرخاند و جزء متحرک داخل دینام است. روتور به عنوان یک آهنربای الکتریکی عمل می‌کند.

تنظیم کننده ولتاژ:

قطعه‌ای که میزان برق آلترناتور و روند شارژ را تنظیم می‌کند.

یکسو کننده:

در طول فرآیند شارژ، یکسو کننده جریان متناوب (AC) را به جریان مستقیم (DC)  تبدیل می­کند.

حلقه‌های لغزنده:

برای تغذیه روتور از حلقه‌های لغزش استفاده می‌شود.

بلبرینگ‌های انتهایی:

هدف از یاتاقان‌های دینام پشتیبانی از چرخش محور روتور است.

قرقره:

قرقره قطعه‌ای است که به تسمه و شفت روتور متصل می‌شود.

فن خنک کننده:

برای حفظ عملکرد کارایی ماشین، گرمایی که آلترناتور تولید می‌کند باید پس از مدت زمان از پیش تعیین ‌شده­ای از بین برود. این فن‌ها با دریچه و بدنه آلومینیومی برای دفع موثر گرما ساخته شده‌اند. جدیدترین انواع دینام­ها شامل فن‌های خنک کننده داخلی هستند، در حالی که انواع قبلی دارای پره‌های بیرونی بودند.

امداد خودرو شبانه روزی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس سریع ☎️